Obriezka

Obriezka alebo cirkumcízia je chirurgické odstránenie predkožky, respektíve kožnej riasy prekrývajúcej žaluď penisu.

Cirkumzícia sa vykonáva prevažne zo zdravotných ale aj hygienických, estetických či náboženských dôvodov. Najčastejším zdravotným dôvodom je zúžená predkožka tzv. fimóza. Fimózaje jav kedy nemožno pretiahnuť predkožku cez žaluď. Zúženie predkožkymožesposobovať ťažkosti s erekciou, hygienou genitálu a močením. K príčinám fimózy môžeme zaradiť, časté zápaly predkožky, komplikácie cukrovky , nedostatočná hygiena alebo nešetrné sťahovanie predkožky.

Obriezka sa vykonávaná u dospelých prevažne v lokálnej anestéze, zatiaľ čo u detí preferujeme celkovú anestézu. Výhodou lokálnej anestézie je že nepotrebuje žiadnu špeciálnu prípravu ani predoperačné vyšetrenia (okrem pacientov s poruchou zrážania krvi, antikoagulačnouliečbou alebo alergiou na lokálne anestetikum) Pri vykonaní obriezky v lokálnej anetéze nie je nutná hospitalizácia na klinike alebo v nemocnici. Chirurgický výkon trvá približne 30 -45 min s prípravou. Rana je šitá prevažne vstrebateľným materiálom.

Po operácií je dôležitý kľudový režim a lokálne ošetrovanie rany, ktoré Vám detailne vysvetlí lekár. Dôležité je telesné šetrenie približne 7-10 dní. Vyhýbanie sa namáhavým aktivitám a športom, doporučený nie je ani dlhší pobyt vo vode. Sexuálna abstinencia do zhojenia rany a vypadnutí vstrebateľných stehov.

Možnými problémami po obriezke môže byť opuch rany , krvná podliatina , mierne krvácanie alebo mierna bolesť.

Cirkumcízia nemá negatívny vplyv na erekciu ani ejakuláciu ani neznižuje libido. Naopak väčšina mužov si obriezku pochvaľuje a prežíva ďaleko lepšie sexuálne potešenie. Ďalším pozitívom obriezky je aj lepšia hygiena. U muža obriezka významne znižuje výskyt rakoviny penisu. Takisto významne znižuje riziko prenosu pohlavne prenosných ochorení. Výskum dokazuje aj a j významne znížený výskyt rakoviny krčka maternice u mužov s obriezkou.

Úplná alebo kompletná obriezka spočíva v odstránení celej predkožky a žaluď ostáva celý odhalený. Pri čiastočnej obriezke sa odstraňuje len časť kožnej riasy a teda žaluď ostane čiastočne odhalený. Čiastočný typ obriezky je realizovaný len ak to dovolia anatomické pomery pacienta.

Priebeh operácie / od 18 rokov nie je určené pre citlivejšie povahy /. Pre zobrazenie kliknite.
FOTOGRAFIE SÚ UVEREJNENÉ S PÍSOMNÝM SÚHLASOM OPEROVANÝCH PACIENTOV.
1.predkožka je zúžená, nie je možné ju pretiahnuť cez žaluď:


Vzhľad penisu
po obriezke.

Vzhľad penisu
po obriezke.
2.aplikácia lokálnej anestézie ( 1% Mesokain ) do oblasti koreňa penisu:


Vzhľad penisu
po obriezke.

Vzhľad penisu
po obriezke.
3.pacient je pripravený k zákroku:


Vzhľad penisu
po obriezke.
Pozdĺžne prestrihnutie predkožky a jej postupné odstránenie po celom obvode žaluďa:


Vzhľad penisu
po obriezke.
Podviazanie krvácajúcich ciev:


Vzhľad penisu
po obriezke.
Penis po ukončení zákroku:


Vzhľad penisu
po obriezke.
Rana po očistení 3% peroxidom vodíka:


Vzhľad penisu
po obriezke.
Aplikácia antibiotickej mastičky na ranu ( Framykoin ) :


Vzhľad penisu
po obriezke.
Aplikácia antibiotickej mastičky na ranu ( Framykoin ) :


Vzhľad penisu
po obriezke.

Ako prebieha obriezka:

1.príprava pred zákrokom
Pred zákrokom nie je potrebné žiadne špeciálne vyšetrenie (interné predoperačné vyšetrenie) ani príprava. V deň zákroku môžete jesť a piť tekutiny. Alkohol je zakázaný, nie je vhodný ani deň pred zákrokom alebo po zákroku, spôsobuje komplikáciu, ako je napr. zvýšené krvácanie, nevoľnosť.

2.dĺžka operačného zákroku
Zákrok trvá spolu s prípravou a ošetrením po zákroku približne 45 minút.

3.fyzický stav po zákroku
Po zákroku môžete odísť domov, v prípade potreby máte možnosť u nás počkať alebo si ľahnúť a oddýchnuť. Po príchode domov je vhodný pokojný režim.

4.ošetrovanie rany
Spôsob ošetrovania rany vám dôkladne vysvetlíme a pripravíme vám balíček s materiálom na ošetrovanie rany. Balíček obsahuje peroxid vodíka , Framykoin ( antibiotická mastička), sterilný materiál na ošetrenie a prekrytie rany, repík na prípravu kúpeľa podporujúceho hojenie rany.

5. čas hojenia rany
Rana sa hojí 7 - 10 dní, počas tohto času nie je vhodný dlhší pobyt vo vode, napr. kúpanie vo vani, plávanie. Dlhší pobyt vo vode môže spôsobiť zápal rany, predčasné uvoľnenie stehov, rozpadnutie rany a iné. Neodporúčame ani saunovanie, fyzicky namáhavý šport, napr. bicyklovanie, futbal, cvičenie v posilňovni. Bežné sprchovanie nie je zakázané, ale naopak, vhodné. Približne po 10 dňoch dochádza k vstrebaniu vnútornej strany stehov a ich následnému postupnému uvoľneniu.

6.komplikácie po zákroku
Komplikácie po zákroku sú zriedkavé a nezávažné. Mierny opuch penisu alebo hematóm (krvná podliatina ) sa môžu vyskytnúť druhý deň po zákroku. Krvácanie býva mierne, dochádza k nemu zvyčajne v oblasti uzdičky. V noci počas spánku, kedy má muž spontánnu erekciu, sa môže následkom napnutia rany a stehov objaviť mierne krvácanie alebo pocit bolesti. V prípade krvácania postačí iba ranu v mieste krvácania kompresívne stlačiť ( miesto krvácania stlačiť pomocou dvoch prstov)

7.pohlavný styk po zákroku
Pohlavný styk je možný až po úplnom zhojení rany, keď sú všetky stehy vstrebané a uvoľnené. Obriezka nemá negatívny vplyv na erekciu a samotný pohlavný styk, práve naopak, veľa mužov a ich partneriek vyjadruje väčšiu spokojnosť.
MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr.Roman SOKOL, PhD., MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.