Obriezka

Cirkumcízia – obriezka je chirurgické odstránenie predkožky.

Hoci sa väčšine z nás ešte stále spája obriezka s východným svetom, pravdou je, že je čoraz populárnejšia aj na západe. Zatiaľ čo na východe je odstránenie predkožky súčasťou kultúry a náboženstva Arabov a Židov, na západe sa vykonáva aj z iných dôvodov, napríklad estetických, zdravotných či hygienických.

Obriezka cudzím slovom aj cirkumcízia sa vykonáva v celkovej aj lokálnej anestézii. V celkovej anestézii v nemocnici formou niekoľkodňovej hospitalizácie, pričom sa musia urobiť aj predoperačné vyšetrenia. V prípade lokálnej anestézie nie sú nutné predoperačné vyšetrenia ani špeciálna príprava. Pacient je znecitlivený lokálnym anestetikom, ktoré sa injekčne aplikuje do oblasti koreňa penisu pomocou injekčnej striekačky a ihly. Čím sa umožní bezbolestný priebeh operácie a komunikácia s pacientom.

Výhodou našej súkromnej ambulancie je aj to, že operačná rana je šitá vstrebateľným materiálom, preto nie je potrebné po zahojení rany chodiť opätovne na odstraňovanie stehov. Ďalšou výhodou je, že naši pacienti dostávajú hneď po zákroku špeciálny balíček na domáce ošetrenie rany, ktorý obsahuje kompletne všetky potrebné veci, ktoré muž na starostlivosť o ranu potrebuje. Tiež sme pacientovi k dispozícii 48 hodín po zákroku prostredníctvom bezplatnej infolinky a voláme pacientovi večer po zákroku, aby sme sa uistili, ako sa pacient cíti.

Častou obavou mužov je, koľko sa bude rana hojiť a aký vplyv bude mať obriezka na ich sexuálny život. Svoj intímny život môžu muži po úplnom zahojení rany obnoviť už po 12-tom a viac dní od zákroku. Pričom obriezka nemá žiadny vplyv na potenciu, neznižuje schopnosť erekcie ani sexuálnu dráždivosť. Práve naopak, má skôr pozitívny vplyv na sexuálny život. Mnoho žien vidí výhodu mužskej obriezky z hľadiska estetického, pretože obrezaný mužský penis sa im páči viac. Tiež vidia výhodu obriezky z hľadiska zdravotného, pretože je prevenciou ženských infekcií prenášaných pohlavným stykom.

1.predkožka je zúžená, nie je možné ju pretiahnuť cez žaluď:


Vzhľad penisu
po obriezke.

Vzhľad penisu
po obriezke.
2.aplikácia lokálnej anestézie ( 1% Mesokain ) do oblasti koreňa penisu:


Vzhľad penisu
po obriezke.

Vzhľad penisu
po obriezke.
3.pacient je pripravený k zákroku:


Vzhľad penisu
po obriezke.
Pozdĺžne prestrihnutie predkožky a jej postupné odstránenie po celom obvode žaluďa:


Vzhľad penisu
po obriezke.
Podviazanie krvácajúcich ciev:


Vzhľad penisu
po obriezke.
Penis po ukončení zákroku:


Vzhľad penisu
po obriezke.
Rana po očistení 3% peroxidom vodíka:


Vzhľad penisu
po obriezke.
Aplikácia antibiotickej mastičky na ranu ( Framykoin ) :


Vzhľad penisu
po obriezke.
Aplikácia antibiotickej mastičky na ranu ( Framykoin ) :


Vzhľad penisu
po obriezke.
FOTOGRAFIE SÚ UVEREJNENÉ S PÍSOMNÝM SÚHLASOM OPEROVANÝCH PACIENTOV

ČO VÁS ZAUJÍMA:

1.príprava pred zákrokom
Pred zákrokom nie je potrebné žiadne špeciálne vyšetrenie (interné predoperačné vyšetrenie) ani príprava. V deň zákroku môžete jesť a piť tekutiny. Alkohol je zakázaný, nie je vhodný ani deň pred zákrokom alebo po zákroku, spôsobuje komplikáciu, ako je napr. zvýšené krvácanie, nevoľnosť.

2.dĺžka operačného zákroku
Zákrok trvá spolu s prípravou a ošetrením po zákroku približne 45 minút.

3.fyzický stav po zákroku
Po zákroku môžete odísť domov, v prípade potreby máte možnosť u nás počkať alebo si ľahnúť a oddýchnuť. Po príchode domov je vhodný pokojný režim.

4.ošetrovanie rany
Spôsob ošetrovania rany vám dôkladne vysvetlíme a pripravíme vám balíček s materiálom na ošetrovanie rany. Balíček obsahuje peroxid vodíka , Framykoin ( antibiotická mastička), sterilný materiál na ošetrenie a prekrytie rany, repík na prípravu kúpeľa podporujúceho hojenie rany.

5. čas hojenia rany
Rana sa hojí 7 - 10 dní, počas tohto času nie je vhodný dlhší pobyt vo vode, napr. kúpanie vo vani, plávanie. Dlhší pobyt vo vode môže spôsobiť zápal rany, predčasné uvoľnenie stehov, rozpadnutie rany a iné. Neodporúčame ani saunovanie, fyzicky namáhavý šport, napr. bicyklovanie, futbal, cvičenie v posilňovni. Bežné sprchovanie nie je zakázané, ale naopak, vhodné. Približne po 10 dňoch dochádza k vstrebaniu vnútornej strany stehov a ich následnému postupnému uvoľneniu.

6.komplikácie po zákroku
Komplikácie po zákroku sú zriedkavé a nezávažné. Mierny opuch penisu alebo hematóm (krvná podliatina ) sa môžu vyskytnúť druhý deň po zákroku. Krvácanie býva mierne, dochádza k nemu zvyčajne v oblasti uzdičky. V noci počas spánku, kedy má muž spontánnu erekciu, sa môže následkom napnutia rany a stehov objaviť mierne krvácanie alebo pocit bolesti. V prípade krvácania postačí iba ranu v mieste krvácania kompresívne stlačiť ( miesto krvácania stlačiť pomocou dvoch prstov)

7.pohlavný styk po zákroku
Pohlavný styk je možný až po úplnom zhojení rany, keď sú všetky stehy vstrebané a uvoľnené. Obriezka nemá negatívny vplyv na erekciu a samotný pohlavný styk, práve naopak, veľa mužov a ich partneriek vyjadruje väčšiu spokojnosť.
MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr. Roman Sokol, MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.