F.A.Q

Čo je obriezka?
Obriezka je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstraňuje predkožka a žalud ostáva obnažený. Cieľom obriezky je vyriešenie fimózy. Pri chronických zápaloch predkožky dochádza po obriezke k zastaveniu zápalových procesov a zmien na žaludi a zároveň sa znižuje riziko infekcií močových ciest a nádorov penisu.

Ako viem, že mám fimózu?
Fimóza – zúžená predkožka je stav, keď nie je možné ju voľne pretiahnuť cez žaluď. Predkožka nejde pretiahnuť vôbec alebo ide obtiažne, pričom škrtí žaluď. O relatívnej fimóze hovoríme, ak nejde pretiahnuť predkožka cez žaluď v erekcii. Môže byť od narodenia alebo vzniká v priebehu života v každom veku.

V akom prípade sa robí obriezka?
Obriezku vykonávame z viacerých dôvodov: estetických, hygienických, pri zápalových ochoreniach predkožky, fimóze, parafimóze, krátkej uzdičke, po úrazoch predkožky /natrhnutie a pod./

Je zákrok bolestivý?
Na našom pracovisku vykonávame obriezku výhradne v lokálnej anestézii . V priebehu zákroku pacient cíti dotyk, tlak ale necíti bolesť. Používa inhalačné anxiolytikum, kedy si pacient môže podľa potreby inhalovať plyn –Entonox, má uvoľňujúce účinky a tlmí vnímanie bolesti, pričom je stále pri vedomí a komunikuje s lekárom.

Ako dlho trvá zákrok?
Samotný zákrok trvá priemerne 20-30 minút. Po zákroku sa u nás pacient zdrží ešte cca hodinu, ku kontrole či je všetko po zákroku v poriadku a je poučený ako sa starať o ranu doma.

Aký typ obriezky je pre mňa vhodný?
V lieratúre a na interne je mnoho informácií o typoch obriezok. Vysoká, nízka , čiastočná, celková, s plastikou uzdičky, bez plastiky uzdičky a pod. V klinickej praxi sa nedržíme tohto rozdelenia. Obriezku vykonávame vždy individuálne, tak aby sa vyriešil zdravotný problém, pri zachovanej funkcii penisu a bezproblémovej erekcie.

Je nutné vybrať stehy po obriezke?
Nie. Používame resorbovateľný materiál a stehy vypadnú spontánne za 10-14 dní po zákroku.

Ako budem vedieť ako ošetrovať ranu?
Po zákroku dostane pacient domov balíček, ktorý je v cene. V balíčku je všetko potrebné na domáce ošetrenie rany aj s písomnou informáciou čo a kedy urobiť. Všetko podrobne vysvetlí sestrička v čase po zákroku.

Je nutné prísť po obriezke na kontrolu?
Väčšinou to nie je nutné. Ak prebieha všetko v poriadku, nevyžadujeme kontrolu.

Aké sú komplikácie po obriezke?
Po obriezke býva prítomný hematóm na penise, opuch a mierna bolesť. Ide skôr o normálny pooperačný priebeh a všetky zmeny sa upravujú do cca 3 týždnov. Komplikácie ako krvácanie alebo zápal sa vyskutújú veľmi zriedkavo.

Čo ak vznikne problém?
Po každom operačnom zákroku môžu vzniknúť komplikácie, aj po obriezke. Stretávame sa s nimi veľmi zriedkavo. Pacientovi je vždy vydaný kontakt telefonický aj emailový, kde lekára a zdravotnú sestru zastihne 24 hod denne.

Kedy môžem mať pohlavný styk po obriezke?
Pohlavný styk po zákroku je možný za 4 týždne.

Môže sa stať že sa zmenší penis obriezkou?
Nie. Nie je to možné. Za veľkosť penisu pri erekcii sú zodpovedné anatomické štruktúry, ktoré neovplyvňuje predkožka. Preto obriezka nemá žiadny vplyv na veľkosť penisu.

Je nutná práceneschopnosť po obriezke a fyzické šetrenie?
Prvé dva –tri dni je vhodný pokojný režim, ošetrovanie rany. Pacient by sa mal prvý týždeň vyhýbať silovým športom, turistike, plávaniu a pod. Chôdza aj šoférovanie je možné hneď po zákroku. V prípade sedavého zamestnania nie je nutná práceneschopnosť. Je to ale individuálne.

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr.Roman SOKOL, PhD., MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.